Humorgalan – För varenda unge 2011, en fantastisk kväll

1 maj 2011

Foto: Melker Dahlstrand

När kamerorna släcktes efter Humorgalan – För varenda unge hade 16 600 personer ringt in och anmält sig som nya Världsföräldrar.

Det var en fantastisk stämning på Cirkus när Humorgalan, som sändes för nionde året i rad, värvade 16  600 Världsföräldrar. Robert Gustafsson, Peter Magnusson, Christine Meltzer med flera medverkade med sketcher och uppträdanden och dessutom bjöds det på artistiska framträdanden av bland annat Tommy Körberg, Pernilla Andersson och  Ison & Fille. Även i år var Stephen Simmonds kapellmästare för husbandet.

Men det var också en kväll fylld med allvar. Humorgalans värd David Hellenius reste till Kenya och besökte ett av Afrikas största slumområden, Kibera i Nairobi. Där träffade han barn som lever under oerhört svåra förhållanden, varav många är föräldralösa på grund av aids.

Kartläsaren och Let’s dance-deltagaren Tina Thörner reste till Centralafrikanska republiken, ett av världens fattigaste länder. Hon besökte bland annat landets enda barnsjukhus och följde kampen mot malaria.

Dessutom reste två av UNICEFs Världsföräldrar, Charlotte Arndt från Gustavsberg och Peter Flygare från Åkersberga, till Guatemala där nästan hälften av alla barn under fem år är kroniskt undernärda.

Ett stort tack säger vi till alla nya Världsföräldrar!

Se bilder från kvällens gala på gäster och artister!

Tags:

Dela på Facebook

One Response to “Humorgalan – För varenda unge 2011, en fantastisk kväll”

  1. [...] Unicefs Humorgala är alltid en urladdning, på gott och ont. Så hemskt att bli påmind av allt elände (denna gång mycket av olika typ av hjärnskador hos barn som följd av undernäring). Det positiva är såklart att fler och fler vill bli världsföräldrar. Med ca 3 kr om dagen kan man rädda liv. I år såg jag Humorgalan på TV, förra året var jag och svägerskan med på plats. Inte desto färre tårar för det att jag ”bara” såg galan på TV. Är inte det orättvist att jag sitter här och skriver om ekologisk kost och kan utan att anstränga mig det minsta förse min son med förstklassig, ren mat tills han är så mätt att han spyr- medan det finns flera miljoner barn som dör av svält? Jag tittar på vårt lilla underverk som alltid är glad och tänker på att alla barn ska ha rätt att känna sig mätta och var glada. Hjärtat går sönder. [...]

Leave a Reply

Hjälp oss sprida bloggen!

Twingly Blog Search UNICEF lang:sv sort:published sort-order:desc Search results for “UNICEF”
Btn_blue_122x44

Bilder

beskrivande textplatta om eventetmer hjälp till flyktingarnej mot djurplågeriskapa en bättre framtidvisionerglöm inte de fattiga

Facebook

UNICEF Sverige on Facebook