Krigsförbrytelse att göra skolor och barn till måltavlor, säger UNICEFs expert
- UNICEF fördömer det som hände skolbarnen i Beslan och det faktum att barn runt om i världen inte kan känna sig säkra ens i skolan eller på väg till skolan, säger Pamela Shifman, som är en av UNICEFs experter på hur barn ska skyddas från våld och övergrepp.
– Att använda skolor som direkta måltavlor är en krigsförbrytelse. Barn får absolut inte bli måltavlor i de vuxnas konflikter, betonar Shifman. Vi vet att skolor är ytterst viktiga för barns utveckling och välbefinnande.
Oförsvarbart
UNICEFs chef Carol Bellamy menar att händelser som den i Beslan är totalt oacceptabla, oförsvarbara och meningslösa.
Barn fredade zoner
UNICEF har länge arbetat för att barna skall vara fredade zoner också i i katastrof- och konfliktsituationer. I detta begrepp ingår också att det skall finnas fysiska platser där barn får vara barn. Skolan är en självklar sådan plats.