Gå till innehållet

Allt fler barn i Kongo får fylla fem

Vi fortsätter UNICEFs vecka av goda nyheter med en rapport från Demokratiska republiken Kongo. Antalet barn som dör innan de hinner fylla fem år, har halverats från 1990 till idag.

Allt fler barn i Kongo överlever de första fem åren av sitt liv. Foto: © UNICEF/Pudlowski

Goda nyheter! Allt fler barn i Kongo överlever de första fem åren av sitt liv. Foto: © UNICEF/Pudlowski

UNICEF kämpar över hela världen för att alla barn ska få omsorg, rent vatten, näringsrik mat och hälsovård, så att de får möjlighet att överleva och växa upp. Och arbetet ger resultat – tack vare alla våra givare kan vi vara med och se till att allt fler barn världen över får fira sin femårsdag.

I Demokratiska republiken Kongo har antalet barn som dör innan de fyller fem halverats sedan 1990. Helt fantastiskt! Inget barn ska behöva dö av orsaker som går att förebygga och vi kommer aldrig att sluta kämpa förrän antalet är nere på noll.

Vill du vara med och skapa ännu fler goda nyheter? Bli Världsförälder och kämpa för barnen varje dag: