Victor och Maja Nilsson Lindelöf är våra nya ambassadörer!
Idag är vi stolta och glada över att kunna presentera fotbollsstjärnan Victor Nilsson Lindelöf och influencern Maja Nilsson Lindelöf som nya ambassadörer för UNICEF Sverige. Tillsammans med oss ska de kämpa för barns rättigheter.

Välkomna till UNICEF-familjen, Victor och Maja Nilsson Lindelöf!
Victor Nilsson Lindelöf, fotbollsspelare i Manchester United och i svenska landslaget, och influencern Maja Nilsson Lindelöf ska i sina nya roller öka medvetenheten om de katastrofinsatser som UNICEF bedriver världen över, samt det långsiktiga arbetet som görs för barns rätt till utbildning.
Vi är så stolta över att numera få presentera oss som ambassadörer för UNICEF Sverige. Vi har länge varit Världsföräldrar men att nu få lära sig ännu mer och sprida UNICEFs viktiga frågor känns så viktigt och stort.
Rollen som UNICEF-ambassadör är ett ideellt uppdrag som de i Sverige delar med Lill Lindfors, Jenny Strömstedt, Eva Röse, Kajsa Bergqvist, Mark Levengood och Morgan Alling. Internationellt hamnar de i samma sällskap som kända profiler som Lionel Messi, David Beckham och Katy Perry.
– Vi är mycket glada över att nu kunna inleda ett samarbete med Victor och Maja Nilsson Lindelöf. Deras engagemang för barns rättigheter och deras kapacitet att nå nya målgrupper kommer att betyda mycket för vårt arbete att göra skillnad för alla barn, säger Pernilla Baralt, generalsekreterare för UNICEF Sverige.
Varmt välkomna till UNICEF-familjen Victor och Maja!
Victor och Maja Nilsson Lindelöf
Victor föddes 1994 i Västerås och är en svensk fotbollsspelare som spelar för Manchester United och svenska landslaget. Han utsågs till ”årets back” på Fotbollsgalan 2016 och 2019, och tilldelades Guldbollen på Fotbollsgalan 2018 och 2019.
Maja föddes 1993 i Västerås och är en svensk influencer och designer. På Majas sociala medier blandas inspiration inom mode, skönhet och livsstil. Hennes följare får även en inblick i vardagslivet hemma i Manchester där hon och Victor är bosatta. Hon har tidigare bland annat engagerat sig i Radiohjälpens kampanj Musikhjälpen.