Larmet går – tiden är snart ute för att förhindra svält i Jemen
Nya analyser visar att delar av Jemen nu är på gränsen till en svältkatastrof, med nivåer av matbrist som inte setts på två år. Redan första halvåret 2021 riskerar antalet drabbade att nästan tredubblas. Svält kan fortfarande undvikas, men för varje dag som går minskar möjligheterna och fler barn riskerar att dö. Tiden att agera är nu, och du kan hjälpa barnen.

Nour, 9 månader, var nära att dö i svår akut undernäring, i Sana’a, Jemen. Men tack vare att hon fick behandling vid ett hälsocenter som stöds av UNICEF, har hon återhämtat sig. Men situationen i Jemen är mer än akut, och många barn som Nour behöver hjälp för att överleva.
Varningen att tiden snart är ute för att förhindra svält i Jemen kommer från UNICEF, WFP (FN:s livsmedelsprogram) och FAO (FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation). Miljontals människor lider allvarlig brist på mat, och om det fortsätter riskerar många att dö av hunger.
– Det här måste vara en väckarklocka för världen. Jemen står på gränsen till svält, och vi får inte vända ryggen åt de miljontals barn och familjer som behöver akut hjälp, säger David Beasley, WFP:s högste chef.
2021 kommer att bli ett värre år än 2020 för Jemens mest utsatta, tro inget annat.
Jemens barn behöver fred
Konflikten i landet är det som främst orsakar bristen på mat. Våldet i kombination med utbredd fattigdom och årtionden av brist på utveckling, har drivit barnen och deras familjer in i en dödlig spiral.
Ekonomin är i spillror och vårdsystemet har varit på gränsen till kollaps under flera års tid. Just nu dör nästan var tredje person som bekräftats vara smittad av coronaviruset i Jemen – ett tydligt och fruktansvärt bevis på hur utsatt landets befolkning är.
Dödligheten i covid-19 är betydligt högre än det globala genomsnittet, och på grund av bristande möjligheter att testa för sjukdomen är antalet smittade troligen mycket högre än vad man känner till.
Vi har förhindrat svält i Jemen förut, och vi ska kunna göra det igen. Men det behövs mer resurser för att nå fram till varje barn och familj som behöver stöd.
Hjälp barnen i Jemen i jul
Nu är det dags att handla – till barnen. Ge bort betydelsefulla julklappar som räddar barns liv. I UNICEFs gåvoshop hittar du till exempel Svältkatastrofpaketet och Nödpaketet, som räddar undernärda barns liv och skyddar mot coronapandemins skadliga effekter:
Du får fina gåvokort att ge bort, eller skicka julklappen direkt till någon du kanske inte kommer att kunna träffa i jul. Allt du handlar skickas till de barn som behöver det mest.
WFP får Nobels fredspris
Idag, 10 december, delas Nobels fredspris ut till World Food Programme – ett fint erkännande av en organisation UNICEF samarbetar tätt med i arbetet för att stoppa hunger.